
як вберегти шлюб та подолати сімейну кризу
16.04.2013 10:04
Сімейне життя нагадує нам айсберг. Більшість людей бачить лише найменшу, надводну частину і обманюють себе, думаючи що бачить її в цілому. Деякі здогадуються, що айсберг – набагато більший, але не знають, що ж саме являє собою його невидима частина.
Практично всі сім’ї проходять через так звані «кризи сімейного життя», але мало хто замислюється про природу цих криз і про міру їх фатальності.
Тому, стикаючись з проблемами, деякі люди схильні ставити хрест на сімейному житті. Хоча достатньо було б попрацювати над відносинами, переосмислити їх - і все виявилося б не так трагічно. Є й протилежна сторона: коли люди роками намагаються терпіти і уживатися, марно сподіваючись, що «стерпиться-злюбиться», але так і лишаються чужими один одному людьми.
То як же визначити, що таке криза взагалі і чим вона загрожує?
Насправді, криза - це зовсім і не погано, незважаючи на важкість переживання самого процесу. Будь-яка криза - це, так чи інакше, переродження, шанс побачити в собі та інших щось нове, поглянути на життя по-іншому.
Кризу можна визначити за наступними ознаками:
- кількість сварок перевищує допустимі межі;
- чоловік і дружина не розповідають один одному про свої справи і проблеми;
- відсутні (або присутні вкрай рідко) інтимні відносини;
- трудоголізм чоловіка або жінки;
- при спробі обговорити проблеми, чоловік або дружина не бажають приймати позиції один одного.
Часто подружжя просто не хоче або не здатне шукати компроміси та змінюватися, значно простіше і зручніше прикриватися міфічною несумісністю.
Потрібно усвідомлювати, що нову сім'ю створюють люди вже з сформованими поглядами на життя, звичками, психологічними установками, системою цінностей.
Щоб подолати сімейну кризу та побудувати гармонійні стосунки, не бійтеся говорити про свої емоції та висловлювати почуття. Вирішити конфліктну ситуацію допоможе тільки відкритий діалог. При розмові не звинувачуйте партнера в усіх смертних гріхах, не дорікайте, не звалюйте провину на нього. Обговорюйте питання, по яких у вас виникли розбіжності. Намагайтесь знайти компроміс. Наприклад, складіть список домашніх справ, обговоріть, з якими з них ви зможете впоратися самостійно, а які - перекладіть на плечі іншого.
Не маніпулюйте чоловіком, відмовляючи йому в сексуальній близькості. Пам`ятайте, якщо ви відмовите йому, то він обов’язково знайде це на стороні.
Якщо ви витримали перші випробування, відсвяткували першу річницю шлюбу, я вас вітаю, як говорить статистика, шансів на збереження шлюбу в вас стало більше. Але розслаблятись ще рано! І хоча ви вже майже вивчили характери один одного, вирішили побутові розбіжності, знайшли ключові слова для примирення, в боротьбу з вами вступає буденність. Тому знайдіть якесь нове і цікаве для вас обох заняття, дивіть разом улюблені фільми, слухайте разом музику. Знаходьте нові теми для спілкування та обговорювання, почніть вивчати іноземну мову... Можна почати займатись йогою, це не тільки цікаво та корисно, а й допоможе урізноманітнити ваші інтимні відносини. Влаштовуйте романтичні вечері, говоріть один одному приємні слова.
Цінуйте і бережіть сім'ю, але не забувайте про себе. Слухайте інших, але вірте собі. Якщо щось вас обтяжує, говоріть про це.
І найголовніше. Людське серце обдароване приголомшливою здатністю, про яку дуже часто забувають. Воно може любити. Згадайте про це і любіть: себе, своїх близьких і життя - у всіх його проявах.
Тильчик Інна Ярославівна, практичний психолог,
викладач кафедри психології РІ ВМУРоЛ „Україна
—————